Gabrielė Žemaitytė

MONITORING SEA CHANGE

DATA : 2021 08 05-20

Parodos kuratorė – Rafaela Sousa.
 
Gabrielės Žemaitytės kūryba kyla iš konceptualaus meno krypties liekanų, kognityvinės psichologijos, komunikacijos teorijos ir naujųjų technologijų sklaidos. Dauguma parodoje eksponuojamų darbų sukurti 2018-2021 m., tačiau pristatomi ir senesni ar ilgą laiką (nuo 2009-ųjų) vystomi projektai.

Parodos pavadinimas – Monitoring Sea Change – pasirinktas kaip nuoroda į virsmo stebėjimą. Jis yra dalinai pasiskolintas iš vieno parodoje pristatomų darbų. Sea change (jūros kismas) – tai anglų kalbos idiomatinis posakis, reiškiantis visišką pasikeitimą.

Pristatomuose projektuose narpliojamos skaitmeninės ir tinklinės technologijos ypatybės, tekstuali ir vaizdinė komunikacija, bandoma įprasminti didesnę nei žmogaus (non-human) empatiją ir suvokimą, laviruoti algoritmų užvaldytose virtualiose erdvėse.

Kūriniuose pritaikomi skirtingi spekuliacijos laipsniai – nuo naudojamų ir nagrinėjamų apčiuopiamų fizinių objektų, internetinių programų iki įsivaizduojamų ateities dirbtinio intelekto personažo monologų ar po vartojimo likusių objektų rinkimo (gleaning) aiškinamųjų (how-to) vaizdo įrašų.

Parodos autorė kviečia lankytojus bevaikštant po parodą apsvarstyti savęs suvokimą technologijos ir besikeičiančios aplinkos kontekste ir įžvelgti naujas gijas, siejančias jos eklektišką kūrybą.

Apie autorę trumpai:

Gabrielė Žemaitytė gimė Alytuje. 2010 m. baigė Justino Vienožinskio dailės mokyklą Vilniuje. 2014 m. Middlesexo universitete (Londonas, JK) įgijo dailės bakalauro laipsnį ir buvo apdovanota dekano premija už nuopelnus fakultetui. Šiuo metu kūrėja dalyvauja magistro studijų programoje Goldsmiths universitete (Londonas). G. Žemaitytė dalyvavo tarptautinėse parodose ir filmų programose – Covideo19 (2021), Access (2021), For the Love of Avocados (2020), žemės ir aplinkos meno parodose Vilniaus universiteto botanikos sode (2010, 2016, 2018), kartu su meniniu kolektyvu The Common pristatė darbus simpoziume ICA šiuolaikinio meno institute, Londone (2014). Gyvena ir kuria Londone.

Parodos kontekste pristatytas virtualių paskaitų ciklas su kviestiniais užsienio menininkais ir kuratoriais, praplečiantis parodoje gvildenamas temas.

Parodos lankytojai kviečiami atsinešti nuosavas laidines ausines dėl COVID-19 prevencijos.

Parodą iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga, Vilniaus J. Vienožinskio dailės mokykla ir Gabijos gimnazija.