Gediminas Akstinas

NORIU NAMO

 

DATA: 2023 04 04 – 04 29

 

Mes dažnai keliaujam kartu, be spaudimo, mintyse iškyla sulčių stiklinė, kuri pati į save subėgo, mes klausom muzikos, kurios prieš tai drauge negirdėjom, ir žiūrim akvareles, į kurias niekada iki šiol kartu nežiūrėjom. Naktimis aš prašau žvaigždžių, kad jos pakeltų mano dvasią ir kol tai darau, užmerkiu akis.

Kuomet sakai, kad žodžiai ir kalba yra poetiški, ar žinai, apie ką kalbi? Ar skaitant apie parodą susimąstai, kad kažkas bando apkalbėti tai, kas jau savaime yra kalba? Norint parašyti įdomų, nuoseklų tekstą apie šią parodą ir joje rodomus darbus bei jų pradžias nuo maždaug 1980 m. pradžios arba gal nuo dar anksčiau iki dabar ir tolyn, reiktų sutelkti žymiai daugiau laiko bei dėmesio, dėl to šitas tekstas tėra trumpas susibėgimas ir trumpa mūsų kelių minučių pertrauka. Parodoje yra rodoma tik kelios iš daugybės lentynėlių, akvarelių, dėžių, etc. Tai yra trumpa vienos salės ištrauka iš daugybės salių. Tokią parodą įsivaizduoju ir labai laukiu ją pamatyt bei skaityti ateityje išeisiančią apžvalgą.

Pasaulyje daug visokių upių: didelių, mažų, sraunių, skaidrių, žalsvų, rudų, melsvų, juodų. Yra keliai, gatvės ir greitkeliai, griūnantys muziejai bei namai, sugriuvę ir naujai pastatyti, tamsūs ežerai, į kurių dugnus daug visko sukritę, ir mes apie tai beveik niekad nesužinosim. Akys, pripratusios prie jomis tekančio ir judančio vaizdo, judančio užvestos mašinos variklio tempu į įvairius užkampius, įstaigas. Neįžvelgiamame ežero dugne stūkso daugybė pasaulio. Mano irklas jo neužkliudo, tik sukelia vandens raibuliavimą. Jame visuma – kaip slidi žuvis, vos tik suspaudus jos pilvą, kitą sekundę siaurėjančią papilvę, trumpiau nei akimirką palaikius uodegos glotnų galiuką, ploniausią žuvies dalį, ranka lieka laisva makaluotis vandenyje.

Lentynėlių nesuprast taip pat yra gerai. Jų laikas lengvas ir trapus kaip seni dalykai. Parodoj yra kelios beveik tuščios spintelės-dėžės, jų erdvėje yra išėjimas. Pãskui dramblių melsvus užpakalius ir mėlynojo kopūsto ausis judesyje
mėlynasis kopūstas
didžialapis augalas
jaunas variklis
variklis
trapūs ir seni dalykai
tamsūs ežerai
pasaulio upės

Elena Narbutaitė

Kokonas, Išnaros, Mokiniai, NADSAT, Nusirengę kalnai, Alanta, A.Tumėno gatvė, Lentynėlės, Lentynėlės-Spintelės

Gediminas Akstinas

Parodos teksto autorė: Elena Narbutaitė.

Parodos plakato ir anotacijos dizainas: Gabija Nedzinskaitė.

Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga.

Parodos rengėjai dėkoja Gediminui G. Akstinui ir Gerdai Paliušytei.

Andrej Vasilenko nuotr. Daugiau nuotraukų rasite čia

Apie parodą skaitykite: