2024 10 04–29
Atidarymas: spalio 4 d., penktadienį, 19 val.
„1. Gediminas; 5. Siaubūnas Vilnelėje; 33. Žygimanto Augusto dvasia; 8. Gerai nusiteikęs Vytautas; 25. Naujosios Vilnios meškų choras; 32. Barboros rankinės turinys; 27. Vilkas Geležinis; 26. Perkūnas grojantis akmeniu; 30. Prakeiktųjų choras iš šv. Jono bažnyčios; 35. Lizdeika; 9. Gandras, nešantis Šv. Kazimiero ranką“ – tai tik kelios iš įsivaizduojamų Vilniaus istorijų, kurias rasime naujausioje Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Kęstučio Grigaliūno parodoje.
Viskas prasidėjo labai seniai, kai tėvų namuose Kaune, dar būdamas vaikas, Kęstutis mėgo skaitinėti knygą „Vilniaus legendos“ (parašyta pagal Władysławą Zahorskį, išleista 1931). Pristatydamas savo parodos idėją menininkas trumpai pakomentuoja: „Pasirinkau įvairaus laikotarpio darbus, prie kurių nebus datų ir pavadinimų. Bus tik tam tikri tekstai, šiek tiek susiję su esamais vaizdais, bet tekstai gali būti sumaišyti, o vaizdas – neatitikti verbalinio pasakojimo. Apibendrinus liktų klausimas – kas yra Vilnius, kas yra jo gyventojai? Praeitis susilieja su dabartimi.“
Menininkas šįkart suteikia progą žiūrovams patiems kurti Vilniaus miesto istoriją, pasiskolinant jo kūriniuose esančias užuominas. Eksponuojamuose paveiksluose, atspauduose, pjaustiniuose, objektuose, dėlionėse slypinčios šmaikščios pasakojimų nuotrupos skatins įsitraukti į žaismingą kūrybos procesą – patikusias dalis ar detales savaip perkelti, sudėlioti, prisėsti prie antspaudų stalo.
Naujoji K. Grigaliūno paroda yra svarbi ir platesniame autoriaus kūrybos kontekste. Pastaraisiais dešimtmečiais daug kūrybinės energijos K. Grigaliūnas skyrė meniniams tyrimams, skirtiems tragiškiems pokario įvykiams, mūsų tautos trėmimo ir genocido istorijai. Jis surengė ne vieną įsimintiną, archyvinės medžiagos studijomis pagrįstą ekspoziciją, išleido keletą knygų, taip skatindamas apmąstyti ne tik šiuolaikinio meno strategijas, bet ir mūsų asmeninę patirtį. Tuo tarpu edukacinėse parodose Grigaliūnas vėl aktualizuoja neopopmeno ir Fluxus kūrybos principus, kurdamas objektus, kuriems būdinga subtili ironija ir paradoksalus kasdienių situacijų universalumas.
Paroda yra tęstinio edukacinio galerijos projekto „Žaidimų galerija“ dalis. Čia profesionali kūryba neatsiejama nuo šviečiamosios veiklos, o svarbiausia – lankytojų kūrybiškumas.
Kiekvieną galerijos darbo dieną, 11 val. ir 16 val., vaikų ir moksleivių grupėms organizuojami išskirtiniai edukaciniai užsiėmimai, kuriuos ves dailėtyrininkės Rita Mikučionytė, Kristina Stančienė ir menininkė Liucija Teodora Mikučionytė. Šeštadieniai skiriami šeimų edukacijai. Užsiėmimų laikas gali būti derinamas. Būtina išankstinė registracija el. paštu [email protected]
Parodos lankymas ir edukaciniai užsiėmimai – nemokami.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos dailininkų sąjunga.