Rytas Jurgelis

ŠALIA TYLOS

DATA : 2018 03 09 – 2018 03 31

„Tapytojo Ryto Jurgelio sąmonės žemėlapiai išveda subtilias lietuvių poetiškojo abstrakcionizmo teorijas. Kūriniuose ypatingai stiprus meditacinis pradas, kurio mažosiomis „dvasios sodybėlėmis“ tampa vienas seniausių ir stipriausių geometrinių simbolių – kvadratas. Stebėtojų akyse drobė virsta įstabaus žaidimo „klasėmis“ lauku, mįslinga topografine dėlione, sykiu nustatančia trasą ir atspindinčia ja ėjusių iki mūsų pėdsakus“, – taip Ryto Jurgelio tapybą aprašė eseistas rašytojas Rolandas Rastauskas.
 
Savo kūryboje Rytas Jurgelis akcentuoja ypatingą šviesos ir tamsos sąveikos reikšmę. „Be tamsos nebūtų šviesos. O ir atvirkščiai“, – sako autorius. Tariamai tamsūs plotai paveiksluose tarnauja kaip kuo tikriausi šviesos sargybiniai – jų dėka spalvinių akcentų pavidalu sušmėžuojantys elementai įgauna brangakmeniško švytėjimo ir muzikalaus skambėjimo.
 
„Atskiri kūriniai vizualiai primena budistines mandalas ar bizantiškas ikonas (tai sufleruoja net kvadratiniai formatai), visus tuos artefaktus, kurie bando atverti sąmonės ir pasąmonės langus į Anapusybę. R. Jurgelio tapybos specifiką yra lėmęs ne tik dailės istorijos konceptualizavimas, naujas, personalizuotai kitoks požiūris į nefigūrinę, konkrečiąją tapybą – raišką, kurios fragmentiškumas lietuviškosios dailės kontekste yra palikęs esminių spragų, bet ir sąmoningas estetizavimas. Atsispirdama nuo modernizmo patirties, R. Jurgelio spalvoto lauko tapyba yra šiek tiek susimuliuota, žaidybiškai ir imitaciškai pateikta (tiesiog perfrazuojant Magritte’ą, tartum teigiant ir neigiant vienu metu – „tai yra ir nėra abstrakti tapyba“), tam, kad žiūrovas pradėtų mąstyti – kur prasideda ir baigiasi tapymo procesas, kame slypi pačios tapybos ribos, ir ar ji bent akimirkai gali sustabdyti laiką?“, – menotyrininkas Vidas Poškus apibendrino plataus kultūros lauko atspindžius R. Jurgelio tapybos labirintuose.
 
Parodoje „Šalia tylos“ pristatomi pastaruosius ketverius metus menininko tapyti kūriniai, tarp kurių ir pirmą kartą eksponuojami šią žiemą sukurti darbai.
 
Parodą iš dalies remia LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga. Parodos lankymas – nemokamas.