Židrija Janušaitė

APIE ILGESĮ, PRISILIETIMUS IR ATSIVĖRIMĄ

DATA : 2017 10 06 – 2017 10 28

Bene labiausiai performanso meno lauke žinoma autorė šįkart galerijoje pristatys tapybos parodą, skirtą žmogiškųjų būsenų – ilgesio, laukimo, savityros tematikai.
 
Ilgesys Ž. Janušaitės kūryboje – ir filosofinė, ir estetinė idėja: „Ilgėjimasis kažko visai nenusakomo žodžiais. / Ištįsusi laike ilgesio būsena. Įsitempia. / Tai ne praeitis, ne konkretus žmogus ar vieta. / Galbūt tai – įsivaizduojamas momentas, kai turėjau viso pasaulio laiką?“.
 
Dailėtyrininkė Dovilė Stirbytė teigia, kad pagrindinis Židrijos Janušaitės kūrybos tikslas – parodyti, kaip svarbu nuolat skubančiam šiuolaikiniam žmogui sustoti ir susitikti pačiam su savimi: „Turbūt labiausiai šis menininkės siekis atsiskleidžia jos kuriamuose, laike ištęstuose, minimalistinės estetikos performansuose, kurių metu erdvėje skleidžiasi itin jautri, meditatyvi būsena. Kalbėti apie menininkės performansus, apibūdinti jų esmę nėra paprasta: norint pajausti kuriamo įvykio nuotaiką, reikia į ją pasinerti, patirti savo buvimu.
 
Panašiai yra ir mąstant apie kitų meno formų – tapybos, kaligrafijos, žemės, vaizdo meno – raiškos priemonėmis sukurtus menininkės kūrinius. Kurdama ji dažnai jungia kelias medijas, sluoksniuoja jas tarsi kokį gurmanišką delikatesą, tačiau keliasluoksniai kūriniai nėra pertekliniai, jais menininkė nedaugžodžiauja, atvirkščiai, redukuoja iki minimumo, pasiekdama išgrynintą, minimalistinį, estetišką rezultatą, lakoniškai prabylantį apie akimirkos emociją ir nuolat besikeičiančias tarpines būsenas“.
 
Parodą iš dalies remia LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos dailininkų sąjunga.